Nadeszła wiosna, a wraz z nią niestety pojawiły się pierwsze kleszcze. Atakują one zwierzęta stałocieplne, występują na terenie całej Polski. Najczęściej kleszcza można spotkać w lesie, parku czy na łące. Wracamy ze spaceru i odkrywamy małą „kulkę” na ciele naszego czworonoga, najczęściej w okolicy pyska, klatki piersiowej czy w pachwinach. Niestety na ogół znajdujemy kleszcza gdy już zdąży dosyć urosnąć, a więc gdy minęła już doba lub kilka dni. Należy go jak najszybciej usunąć – ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24h, ryzyko to jest minimalne.

 Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Najlepiej zastosować specjalistyczne narzędzie- haczyk lub kleszczyki, które obejmują kleszcza tuż przy skórze zwierzęcia. Ewentualnie można użyć pęsety, jednak wzrasta wtedy ryzyko ściśnięcia odwłoku kleszcza – może on zwymiotować, co zwiększa ryzyko przeniesienia choroby. Podobnie z wyjmowaniem gołymi rękami.

Nie wolno kleszcza niczym smarować ani polewać, aby nie zwymiotował.

Po usunięciu odkażamy rankę spirytusem.

Jeśli nie udało nam się wyjąć pasożyta w całości lub boimy się zabierać za to sami, warto zwrócić się do lekarza weterynarii.

 

Zabezpieczenie przed kleszczami

W naszym gabinecie dostępne są specjalistyczne preparaty chroniące pupila przed kleszczami.

         preparaty typu spot-on: w postaci kropli do aplikacji na skórę między łopatkami (nowy preparat- Vectra;  Advantix, Frontline, Fypryst...) - czas działania 4-5 tygodni

         obroże np. Sabunol- czas działania 5-6 miesięcy, polecana gdy zwierzę przebywa głównie na zewnątrz; nowoczesna ekologiczna Foresto- działa 8 miesięcy, nietoksyczna, bezzapachowa,zwierzak może się w niej kąpać

 Pamiętajmy, że żadne środki nie dają 100% gwarancji że nasz pupil nie złapie kleszcza. Jednak przy ich zastosowaniu ryzyko to jest dużo niższe, ponadto nawet jeśli kleszcz zaatakuje, to prawie na pewno w ciągu 48 godz. zginie. Substancje czynne wymienionych preparatów gromadzą się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, skąd są stopniowo uwalniane na powierzchnię skóry.

          najnowszy preparat w postaci tabletki doustnej Bravecto – czas działania 12 tygodni, inny sposób działania – aby wejść w kontakt z substancją czynną pasożyty muszą rozpocząć żerowanie na zwierzęciu, wtedy w krótkim czasie giną.

 

Choroby odkleszczowe

 

Babeszjoza

Babesia canis to pierwotniak, wprowadzony przez kleszcza do krwiobiegu zwierzęcia atakuje krwinki czerwone. Wnika do ich wnętrza i gwałtownie się namnaża w wyniku czego krwinka zostaje rozerwana a pasożyt atakuje kolejne krwinki. Prowadzi to do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, w efekcie do anemii i uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i nerek. Objawy jakie możemy zaobserwować to apatia, zwierzę jest osowiałe, traci apetyt, nie ma ochoty na spacery ani zabawę. Może wystąpić wysoka gorączka, wymioty, biegunka, pojawia się ciemne zabarwienie moczu (krwiomocz). Następnie zaburzenia świadomości, a ostatecznie śmierć.

Choroba ma często przebieg ostry, dlatego ważne aby odpowiednio szybko rozpocząć leczenie.

Przeciwko babeszjozie nie ma szczepionek ochronnych.

 

Borelioza

Choroba zakaźna przenoszona przez bakterie – krętki z rodzaju Borelia. W Polsce występuje rzadziej niż babeszjoza. Borelioza występuje u zwierząt i u ludzi, jednak człowiek nie może się zarazić od zwierzęcia. Bakterie dostają się do organizmu ze śliną kleszcza, szybko namnażają i migrują do poszczególnych narządów. U psów choroba dotyczy głównie stawów. Przebieg jest przewlekły z okresami zaostrzenia. Wtedy zwierzę dostaje gorączkę, jest osowiałe, zaczyna kuleć. Stawy są obrzęknięte i gorące. Po kilku dniach objawy mogą zniknąć, jednak choroba postępuje dalej prowadząc do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Jeśli choroba szybko zostanie rozpoznana i leczona, możemy liczyć na rychłą poprawę. Stosuje się kurację antybiotykową. Jeśli jednak dojdzie już do stanu przewlekłego, zmiany w stawach są nieodwracalne i można tylko złagodzić objawy.

W diagnostyce boreliozy stosuje się szybkie testy do których potrzebna jest niewielka ilość krwi.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu naszego pupila odpowiednią szczepionką przeciwko Borelii.

 

Anaplazmoza

Wywoływana przez bakterie z rodzaju Anaplasma. Ostre objawy choroby są podobne jak przy boreliozie – gorączka, apatia, ból stawów, kulawizna. Objawy mogą zniknąć po kilku dniach jednak choroba rozwija się dalej, prowadząc do nieodwracalnych zmian w narządach, m.in. szpiku i siatkówce. Ważne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia.

 

Ehrlichioza

Wywoływana przez bakterie z rodzaju Ehrlichia, przebieg choroby i objawy są podobne jak w anaplazmozie. Bakterie prowadzą do poważnych zaburzeń w krzepnięciu krwi, i może dojść do śmierci z wykrwawienia.