Przewlekła niewydolność nerek to choroba często spotykana u starszych kotów i psów. Nerki są narządem filtrującym mocz, przy ich niewydolności szkodliwy mocznik przedostaje się do krwi i zatruwa cały organizm, wyrządzając szkody w innych narządach.

Niestety, najczęściej schorzenie to wykrywamy zbyt późno – gdy pojawiają się objawy typu wymioty, brak apetytu, apatia, stopniowa utrata masy ciała. Na ogół wtedy utracie ulega już 75% funkcji nerek, więc jest to bardzo późny moment na podjęcie skutecznego leczenia. Parametry które pozwalają nam ocenić funkcje nerek badamy z krwi – jest to poziom mocznika i kreatyniny. Oba te testy są markerami późnymi i nie nadają się do badania wczesnej fazy niewydolności nerek, kiedy jeszcze możemy zwierzęciu skutecznie pomóc. Kiedy poziom mocznika i kreatyniny jest już wysoki, zmiany na ogół są już nieodwracalne a rokowanie niepomyślne.

SDMA to nowy biomarker nerkowy który pomaga znacznie wcześniej diagnozować niewydolność nerek. Daje nam to czas na podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych, spowalniając postęp choroby. SDMA wzrasta bowiem we krwi znacznie wcześniej niż mocznik i kreatynina – już przy utracie 40% funkcji nerek.

Wcześniejsze zdiagnozowanie schorzenia pozwala nam skutecznie leczyć i kontrolować przebieg choroby, potencjalnie przedłużając życie pacjentów o miesiące/lata.

 

Zachęcamy do wykonywania profilaktycznych badań krwi w naszym gabinecie, po uprzedniej rejestracji telefonicznej.