KAMIEŃ  NAZĘBNY

Kamień nazębny i towarzyszące mu choroby przyzębia dotykają aż 80% naszych pupili.

Kłopoty mogą zacząć się już po 2-3 roku życia, zwłaszcza u psów ras małych i miniaturowych.

Predysponowane są yorkshire terriery, shih-tzu, lhasa apso, pudelki, jamniki, pekińczyki. Choroba dotyka  tez często koty.

 Początkowym stadium jest odkładanie się na zębach żółtego osadu. Z niego po pewnym czasie i  przy braku odpowiedniej higieny powstają płytki nazębne, najczęściej na kłach i zębach trzonowych, z których już krok do utworzenia brązowego kamienia. Kamień osadza się zwykle blisko dziąseł, z czasem może na dziąsło nachodzić, powodując stan zapalny i zakażenie bakteryjne przyzębia. Dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i tworzenia kieszonek dziąsłowych. Następują ubytki szkliwa, często ropne zapalenie korzeni zębów, co w ostateczności prowadzi do ich wypadania.

Należy też pamiętać o tym, że bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do ważnych narządów jak 

serce, nerki wątroba czy płuca i spowodować ich choroby.

 

OBJAWY:

                    żółty, potem brązowy nalot na zębach przy linii dziąseł – najwyższy dzwonek aby wziąć się za higienę jamy ustnej pupila!

                    brzydki zapach z jamy ustnej

                    krwawienia z dziąseł

                    niechęć do pobierania suchego, twardego pokarmu

 

JAK MOŻEMY ZAPOBIEGAĆ

 Podstawą jest higiena jamy ustnej, a więc regularne czyszczenie zębów. Powinno się odbywać codziennie lub przynajmniej co 2-3 dni. W sklepach zoologicznych jest duży wybór szczoteczek i past do zębów dla psów i kotów. Trzeba jednak cierpliwie przyzwyczajać zwierzę do tej czynności od małego.

 Karmienie zwierząt suchą karmą również może spowolnić proces odkładania się kamienia. U lekarzy weterynarii są dostępne specjalne lecznicze karmy mające za zadanie ścieranie osadów z zębów. Warto też udostępnić zwierzęciu twarde gryzaki oraz podawać surowe owoce i warzywa np. jabłko czy kawałek marchewki do pochrupania.

 Podczas wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii należy sprawdzać stan uzębienia, w razie potrzeby lekarz zaordynuje wczesne leczenie w postaci specjalistycznych środków typu żel, spray lub płyn do jamy ustnej.

 

JAK USUWAMY OSAD I KAMIEŃ NAZĘBNY

 W naszym gabinecie dysponujemy specjalistycznym sprzętem do usuwania osadu i kamienia, tzw. skalerem stomatologicznym. Usuwa on płytkę nazębną ultradźwiękowo, bez użycia siły mechanicznej i uszkadzania szkliwa zębów. Jeśli zachodzi taka potrzeba, oczyszcza się kieszonki

dziąsłowe oraz usuwa poruszające się czy chore zęby. Na koniec dezynfekuje się jamę ustną.

Zabieg odbywa się w narkozie ogólnej.

 Przy silnym stanie zapalnym lub ropnym konieczne jest podanie antybiotyku. Każdorazowo natomiast zwierzę otrzymuje lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Ewentualnie proponujemy też preparaty do utrzymywania czystości jamy ustnej i zapobiegnięcia ponownego osadzenia się kamienia.

 Cena zabiegu ustalana jest indywidualnie w zależności od wielkości zwierzęcia oraz stopnia zaawansowania zmian.

  

  PRZED               

 

 

 

 

PO ZABIEGU